Ahogy önmagunkról illetve a sikerről és a kudarcról gondolkodunk, meghatározza, mennyire merünk élni egy új lehetőséggel, hogyan döntünk egy váratlan helyzet során. A Stanford pszichológia professzora, Carol Dweck szerint kétféle gondolkodásmóddal éljük az életet: rögzült illetve fejlődési szemléletmóddal. Véleménye szerint a gondolkodási módunk meghatározza, mennyire vagyunk nyitottak, hogyan használjuk a kompetenciáinkat és miként gondolkodunk a környezetünkről. Rögzült szemléletmóddal lehet olyan feltételezésünk, hogy már nem változunk, nem vagyunk elég tehetségesek, a hiedelmeink rabjai vagyunk, míg nyitott szemlélettel arra koncentrálunk, hogy mennyi mindent tudunk már és milyen lehetőségeink vannak a fejlődésre.
Szerencsére a szemléletmódunk nem kőbe vésett, Carol Dweck arra hívja fel a figyelmet, hogy gondolkodásmódunk nem velünk születik. Természetesen a minták, a hiedelmek befolyásolnak minket, ezeket azonban felül vizsgálhatjuk és változtathatunk. Ehhez az első technika a gondolataink, szavaink felülvizsgálata, akár újra fogalmazása, ítéletmentessé tétele. Például: „Nekem ez még nem megy!” helyett „Még nem tudom, hogy oldom meg, de hiszem, hogy megfogom.” A szemléletváltást leginkább az segíti, hogy nem arra koncentrálunk ami nincs, hanem ami lehetséges illetve a hibázást a fejlődés velejárójának tartjuk, nem pedig végzetes baklövésnek. A fejlődési szemléletmód tanulható, segít abban, hogy rugalmasabban, nyitottabban, ítéletmentesen éljük az életünket és szeressünk másokat és önmagunkat is.
Az alábbi 20 kártyán 1-1 rögzült szemléletű mondat található. Ha rákattintasz, a kártya átfordul és egy fejlődési szemlélet módban írt mondatot találsz. Ez csak egy a lehetséges verziók közül, fogalmazd át, ha nem a szókincsednek, ízlésednek megfelelő. Amire figyelj közben, hogy ne lezárja, hanem kinyissa a gondolkodásmódod és ezáltal a lehetőségeid. Óvakodj az olyan rögzült szemléletmódra utaló szavaktól, mint „senki”, „mindenki”, „mindig”, „soha”, stb. Ezek elvégtelenítik a problémát. Fejlődési szemléletmóddal használd inkább a „még” szócskát, ez ugyanis megnyitja a figyelmet és ezáltal a lehetőségeket is, például: „Ennek a helyzetnek nincs megoldása.” helyett „Még nem tudom, hogyan lehet megoldani ezt a helyzetet, de gondolkodom és hiszek benne, hogy megtalálom a legjobb megoldást.”